Contact Us
Search:

AWS Danışmanlık Deneyimlerimiz

AWS partnerliği sürecinde yapmış olduğumuz deneyimlerimiz.

Category: AWS DevOps
Category: AWS DevOps

AWS Danışmanlık Deneyimlerimiz - kloia Blog

 AWS peşimizi bu aralar hiç bırakmıyor, bırakmasın da. Tanışıklığımız uzun zaman önce olan AWS, özellikle son senelerdeki ivmesi ile heryerde karşımıza çıkıyor, özellikle "Startup" larda. Bizim de onların süreçlerini otomatize etmek ve onları daha verimli hale getirmek hoşumuza gitmiyor değil.


Ağustos ayındaki bu fırsata eriştiğimiz şirketler hesapkurdu.com ve cibuu.com idi. İkisinin de yazılım stack leri birbirinden çok farklı, bir tarafta .NET&MSSQL, diğer tarafta node.js&redis&MySQL, ama ihtiyaçlar aynı: Automated Provisioning, One-click-Deployment, Automated Scaling. Tabii bunların yapılabilmesi için çoğu zaman yazılımın koduna da ucundan girilmesi gerekiyor. "Micro-refactoring" diyoruz biz buna kendi içimizde.

Bunlar dışında CloudFront'un esnek behavior bazlı kurallarını tek endpoint üzerinde sanki birden fazla CDN varmış gibi davrandırarak, kompleks ihtiyaçları da karşılayabildiğini kanıtladı. CloudFront-S3 ikilisi sayesinde de gerekmeyen durumlarda EC2 lardan kurtulup tasarruf sağladık.

Tabii ki hazır uğramışken AWS konfigurasyonlarındaki gözümüze çarpan yerleri de düzeltiyoruz, bu da bizden bonus olsun😀

Derya (Dorian) Sezen

Derya, a.k.a. Dorian, ex-CTO of an amazon.com subsidiary, is currently working as Cloud and DevOps Consultant at kloia.